Kurs online – jak wybrać?
Dziś nie musisz ruszać się z domu, by móc zdobywać nową wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. Wystarczy dostęp do Internetu, chęci i… coś jeszcze – dobry kurs! Wśród tysięcy szkoleń oraz lekcji online, trudno znaleźć te naprawdę wartościowe. Jak wybrać kurs online, by mieć gwarancję jego skuteczności i nie wyrzucić pieniędzy w błoto?
Świat internetowych szkoleń wabi i kusi. Co rusz pojawiają się nowe propozycje, a w sieci możemy nauczyć się wszystkiego – od szydełkowania po zarządzanie nieruchomościami. W tej mnogości opcji łatwo się pogubić. Dlatego zanim zdecydujesz się na kurs online, sprawdź czy będzie on wart Twojego czasu i pieniędzy. Jak? Poznaj kilka przydatnych wskazówek.
Poznaj twórcę kursu
Sprawdź, kto stoi za interesującym Cię kursem. Powinna być to wiarygodna, transparentna osoba, której wiedzę i doświadczenie łatwo zweryfikujesz.
Poszperaj w portalach społecznościowych, wrzuć nazwisko autora kursu w wyszukiwarkę. Od jak dawna zajmuje się danym tematem? Jakie ma osiągnięcia? Czy jesteś w stanie określić jego praktyczny dorobek? Słowo „praktyczny” to klucz – ponieważ korzystając z kursu online, nie chcesz suchej teorii, a raczej rzeczowej wiedzy popartej doświadczeniem. Płacąc za szkolenie masz prawo wymagać, by Twój nauczyciel był ekspertem w swojej dziedzinie.
Jeśli masz problemy ze znalezieniem informacji na temat konkretnego specjalisty, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy. Inwestuj we współpracę z taką osobą, która ma wyrobioną markę osobistą i pozycję adekwatną do tego, co oferuje.
Zwróć uwagę na szczegóły
Czasami już sama strona internetowa, na której sprzedawany jest kurs, może być dla Ciebie cenną wskazówką. Brzydkie, niechlujne strony odrzucają nas nie bez powodu – świadczą o tym, że tworzono je w pośpiechu, bez szacunku do odbiorcy. Błędy językowe, agresywne przyciski, brak jasnych informacji o kursie i jego autorze powinny zapalić Ci czerwoną lampkę.
Profesjonalna i dobrze zredagowana strona kursu to taka, która jest przejrzysta. Znajdziesz na niej wszystkie istotne wiadomości na temat szkolenia, regulamin zakupu oraz politykę prywatności.
Sprawdź zawartość kursu
Jeszcze zanim kupisz kurs online, powinieneś móc zapoznać się z jego dokładnym programem czy spisem treści. Czego nauczysz się w trakcie szkolenia? To tak naprawdę najważniejsze dla Ciebie jako kursanta, ponieważ płacisz właśnie za konkretną wiedzę i dostęp do określonych umiejętności.
Uważaj na zbyt ogólne opisy kursów. „Nauczysz się, jak zostać skutecznym sprzedawcą” niewiele Ci mówi, prawda? Szukaj raczej precyzyjnych, bardziej szczegółowych informacji, np. „nauczysz się przeprowadzać skuteczne rozmowy sprzedażowe”, „zyskasz umiejętność tworzenia atrakcyjnych prezentacji”. Na podstawie takich danych możesz ocenić, czy właśnie tego kursu potrzebujesz i co z niego wyniesiesz. Jeśli nie umiesz znaleźć ich na stronie internetowej, nie bój się zapytać.
Oceń, czy to forma dla Ciebie
Kursy online przybierają różne formy. Czasami to seria nagrań audio lub wideo, czasami materiały PDF lub interaktywne ćwiczenia. Wybrany przez Ciebie kurs powinien odpowiadać Twojej ulubionej metodzie nauki.
Autor szkolenia powinien poinformować, w jaki sposób udostępnia treści kursu. Najbardziej uniwersalne są formy mieszane, łączące zarówno nagrania jak i teksty, często również zawierają praktyczne ćwiczenia. Jeśli jednak bardzo nie lubisz czytać, nie kupuj szkolenia opartego głównie na dokumentach tekstowych. I odwrotnie – jeżeli najlepiej uczysz się czytając, daruj sobie kurs oparty wyłącznie na filmach.
Jeśli dalej masz wątpliwości i nie wiesz, jak wybrać kurs online – pytaj. Zasięgnij opinii znajomych, szukaj informacji w Internecie, a w końcu zwracaj się bezpośrednio do twórców kursów. Porównuj ze sobą różne szkolenia. Pozwól też działać intuicji. Gdy czujesz, że dany kurs jest dla Ciebie i masz zaufanie do jego autora, to może warto pójść za tym wrażeniem?